Novinky v ME v sezóně 2015

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod Mirek Fric » stř 03.06.2015 13:02

Haryk píše:no, zase bych Rakušany nepodceňoval, spíše naopak, oni byli ochotni zaplatit (a více než slušně) za barnumsky vychvalovanej produkt, kterej měl mít rostoucí tendenci i podporu v televizi a výsledek? šampionát šel dolů jezdecky i počtem značek a také televizní pokrytí klesalo až k nynější nule (!), zatímco poplatky promotérovi rostly, takže je to prostě přestalo bavit a hodili to ES i FIA na hlavu, nemají prostě potřebu nechat se škubat bez odpovídající protihodnoty


Já vím, že jsem s tím otravný, ale zase nemáš pravdu. Jänner je od samého začátku továrnami prakticky ignorovaný (zřejmě kvůli datu).

V roce 2012 přijela jen Škoda se dvěma auty (Kopecký a Hänninen), na startu krom nich byli jen soukromníci. Tovární posádky Peugeotu nepřijely. V top 20 startovních číslech bylo jen 6 pravidelných účastníků ME.
V roce 2013 byla na startu opět jen Škoda a tentokrát jen s jedním autem (Kopecký). Proti nim stáli opět jen soukromníci a mezi top 20 startovními čísly bylo 9 jakš takš pravidelných účastníků ME.
V roce 2014 na startu byl opět jen jeden tovární tým, tentokrát M-Sport s Kubicou a Kajetanowiczem. Mezi top 20 startovními čísly vidím 11 jakš takš pravidelných posádek ME.
V roce 2015 byly továrny na startu de fakto tři - M-Sport (Kajetanowicz), Peugeot (Breen) a Citroën (Lefebvre). Mezi top 20 startovními čísly bylo i kvůli změně pravidel 16 pravidelných účastníků ME.

To těžko můžeme označit za sestupný trend. Můžeme si ale položit otázku, proč na téměř jakoukoli jinou soutěž ME přijede víc továrních posádek než na Jänner a podle mne je to jednoduše datem, kdy se Jänner jede.

Televizní pokrytí si z hlavy nepamatuju, ale myslím, že na Jänneru nebyly přímé přenosy nikdy a nepřímé pokrytí bylo víceméně podobné jako teď, akorát někdy předloni přibyly některé pořady jako preview a inside ERC, nebo jak se to jmenuje. Tady fakt nemám v ruce žádná čísla, ale nemyslím si, že by tam bylo možné najít nějaký klesajicí trend v odvysílaném čase. To nepřímé pokrytí bylo celkem bídné už před těmi čtyřmi lety.
Mirek Fric
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 12720
Registrován: úte 01.01.2008 14:24

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod Haryk » stř 03.06.2015 13:28

Plhus: nerozumím dotazu a souvislosti s tím, co jsem napsal
Mirek: máš-li pocit, že poplatky promotérovi od roku 2012 nerostly (navzdory infu v tiskovce), že kvalita ME šla ve stejným období nahoru a TV pokrytí odpovídalo "prestižnímu seriálu", pak si fakt asi nemůžeme rozumět
PS: zajímalo by mě, ve kterém ze šesti bodů, nemaj Rakušani pravdu
Bezpečnost muší bejt, i kdyby měly obratle praskat!
Haryk
N/4
 
Příspěvky: 2725
Registrován: sob 05.01.2008 05:12

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod Mirek Fric » stř 03.06.2015 14:01

Nevkládej mi do úst, co jsem neřekl.

Poplatky určitě rostly a nikdy a nikde jsem je nehájil. Řekl jsem, že Eurosport je komerční instituce a jako taková má za cíl především zisk. Kontrola funkce promotéra je pak na FIA. Jinak je záležitostí obou smluvních stran, zda s nabízenými podmínkami souhlasí. Přesné znění smluv samozřejmě neznám, ale pokud je jedna strana neplní, má druhá nárok řešit je soudní cestou. Pokud ale jen není spokojená s tím, co sama podepsala, pak má prostě smůlu. Bohužel nežijeme v době, kdy by Ti někdo něco dal zadarmo a tvrdé lokty jsou potřeba.

Podle mého názoru byl Jänner nejspíš navíc jednou ze soutěží, které k současnému stavu přispěly, protože pořadatelé si místo v ME zaplatili v době, kdy se evropské soutěže doslova praly o to, kdo v kalendáři bude a tím ty poplatky vyšponovaly.

Kvalita ME nahoru podle mne určitým způsobem šla, a to hlavně kvůli zavedení juniorského mistrovství, které pro mne osobně je v současnosti tím nejdůležitějším na ME ze sportovního hlediska a myslím, že to samo o sobě je velký úspěch i z pophledu budoucnosti sportu (neřeším důvody, proč se JERC nejelo na Jänneru, to nevím a netuším, zda o něj organizátoři vůbec měli zájem). Druhým podle mne pozitivním faktorem je počet pravidelně startujících posádek v šampionátu, který roste (hlavně letos v průběhu sezony). Je potřeba se podívat na to, že ME v současné podobě vzniklo v roce 2012 a už tehdy nemohla být řeč o nějakém souboji značek na špici. Ten se odehrával dříve v IRC (o ME předtím je skoro škoda mluvit), ale v roce 2012 už si tam soutěžila Škodovka víceméně sama se sebou a ostatní ji dělali křoví. Samozřejmě máš pravdu, že chybí ty největší hvězdy, to je fakt, ale šampionát podle mne není jen o dvou či třech jménech.

Můžeme se podívat na samotný Jänner, kdo tam vlastně jel. Prvních deset startovních čísel. Nevím jak Ty, ale já tam žádný viditelný úpadek v kvalitě nevidím, byť to je samozřejmě velmi diskutabilní.

2012 - Hänninen, Pech, Kopecký, Tlusťák, Betti, Solowow, Valoušek, Harrach, Baumschlager, Orsák
2013 - Kopecký, Bouffier, Delecour, Baumschlager, Valoušek, Tlusťák, Harrach, Pech, Solowow, Černý
2014 - Kubica, Aigner, Gryazin, Kajetanowicz, Pech, Baumschlager, Tempestini, Tlusťák, Černý, Harrach
2015 - Breen, Lefebvre, Kajetanowicz, Consani, Tarabus, Tlusťák, Lukyanuk, Raoux, Hirschi, Neubauer (Pech měl číslo 17)

Mediální pokrytí je jaké je (rozhodně není dobré). Před čtyřmi lety, když Jänner do ME vstupoval, ale nebylo lepší.

V čem nemají pravdu. Jak jsem zmínil tak třeba v matematice, protože 39 ku 55 opravdu není pokles o 45% a interpretace daného čísla jako by šlo o účastníky ME, když prakticky celý tento pokles připadá na chybějící české a rakouské posádky, které pravidelnými účastníky ME nejsou. Dál jsem zmínil, že nemám problém s tím, co prezentují jako důvody, ale s tím, co neprezentují, resp. nezmiňují. Už před soutěží se hojně diskutovalo o tom, jak moc negativní vliv na obsazenost soutěže bude mít experiement s termínem uprostřed pracovního týdne hned po Silvestru. Mně osobně tam chybí určitá sebereflexe třeba v tom, že řeknu, že to asi nebyl úplně dobrý nápad, když nám přijelo málo posádek (paradoxně pravidelní účastníci ME měli na pokles počtu posádek nejmenší a téměř nulový vliv). Hodit všechno na Eurosport prostě není fér, ať už je jakýkoli.

PS Omlouvám se za to, jak dlouhý text vždycky sepíšu, ale snažím se svoje tvrzení podkládat nějakými věcnými argumenty.
Naposledy upravil Mirek Fric dne stř 03.06.2015 14:11, celkově upraveno 1
Mirek Fric
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 12720
Registrován: úte 01.01.2008 14:24

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod Karbonyl » stř 03.06.2015 14:11

Startovní pole ERC "před Eurosportem" a "s Eurosportem" je nesrovnatelné, kdyby v roce 2012 nebylo jasné, že se IRC a ERC sloučí, tak třeba zmíněná Škoda k Freistadtu a dalším soutěžím tehdejší "staré" Evropy ani nečuchne.

Ano, poplatky se zvyšují, ale ze zkušenosti je to tak, že to nastane buď s příchodem nové smlouvy, nebo je zvyšování v dalších letech přímo ve smlouvě uvedené. Vzhledem k tomu, že Jänner má s Eurosportem uzavřený (v porovnání s jinými soutěžemi) dlouhodobý kontrakt, tak jsem si jistý, že ve Freistadtu věděli, do čeho jdou a co je v dalších letech čeká - a akceptovali to.

Nesouhlasím s postojem, že za vše může zlý Ribeiro, prostě se teď Rakušanům sešlo moc blbých faktorů zaráz. Jo, některé přišly z Eurosportu, ale některé z rakouského mistráku a některé tu jsou už léta z jejich vlastní strany.
Karbonyl
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 9467
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod Karbonyl » stř 03.06.2015 14:16

Mirek Fric píše:Podle mého názoru byl Jänner nejspíš navíc jednou ze soutěží, které k současnému stavu přispěly, protože pořadatelé si místo v ME zaplatili v době, kdy se evropské soutěže doslova praly o to, kdo v kalendáři bude a tím ty poplatky vyšponovaly.


+1
Karbonyl
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 9467
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod Haryk » stř 03.06.2015 14:18

Mirek Fric píše:Nevkládej mi do úst, co jsem neřekl.

omlouvám se, tak mi to vyznělo :oops:
Bezpečnost muší bejt, i kdyby měly obratle praskat!
Haryk
N/4
 
Příspěvky: 2725
Registrován: sob 05.01.2008 05:12

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod Plhus » stř 03.06.2015 14:33

Haryk píše:Plhus: nerozumím dotazu a souvislosti s tím, co jsem napsal


Cituji: "zatímco poplatky promotérovi rostly, takže je to prostě přestalo bavit a hodili to ES i FIA na hlavu, nemají prostě potřebu nechat se škubat bez odpovídající protihodnoty"

Proč teda nezůstali u domácího mistráku, když je přestalo bavit pořádání ERC?
Marek Pléha - rally media
Uživatelský avatar
Plhus
S2000
 
Příspěvky: 4507
Registrován: úte 01.01.2008 13:59
Bydliště: Zlín

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod Haryk » stř 03.06.2015 14:47

Plhus píše:Proč teda nezůstali u domácího mistráku, když je přestalo bavit pořádání ERC?

aha, už chápu ;)
ale asi tě zklamu, nevím a tiskovka spíš jen naznačuje, otázkou je, jestli příští rok vůbec nějakej OM vůbec bude, třeba si berou jen čas na oddych a přeskupení sil
Bezpečnost muší bejt, i kdyby měly obratle praskat!
Haryk
N/4
 
Příspěvky: 2725
Registrován: sob 05.01.2008 05:12

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod liposh » stř 03.06.2015 17:13

No ovšem řekněme, že Ribeirovci budou chtít najít sněhovou náhradu (to je reálné, žejo?) Tak co tam máme na výběr? Nějaké švédsko, či norsko?
liposh
A/5
 
Příspěvky: 478
Registrován: úte 30.08.2011 18:56

Re: Novinky v ME v sezóně 2015

Nový příspěvekod Haryk » stř 03.06.2015 17:51

myslím, že ne
když si přečteš rozhovor s Ribeirem v loňském Rally po Barumce, tak zjistíš, že povrch tratí, jejich náročnost, kvalita organizace, ani diváci, pána vůbec nezajímají, on má úplně jiné priority :cry:
Bezpečnost muší bejt, i kdyby měly obratle praskat!
Haryk
N/4
 
Příspěvky: 2725
Registrován: sob 05.01.2008 05:12

PředchozíDalší

Zpět na Sezona 2015

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků