Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME HA]

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod Acom » pon 24.04.2017 21:23

Zajimave a podezrele je, ze se tyto veci deji posadkam ponejvic na rally Sumava.
Jsem laik a neznam rady jako ostatni. Ale v sobotu jsem si rikal proc je vjezd do ck pred preskupenim jinde nez v patek.
No a chvili na to jsem videl Tarabuse, jak spatne odbocil a jel do patecniho mista.

Jestli to neni taky o bordelarske organizaci poradatelu.

Jasne roadbook je dany a je to chyba ale nekdy mi prijde, ze jsou to spis takove hloupe nachytavky.
jojo, pořád se něco děje...
Ich liebe grüne Atomenergie
Acom
N/2
 
Příspěvky: 647
Registrován: úte 01.01.2008 01:22
Bydliště: Jak kdy a jak s kym:)

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod PLuto » pon 24.04.2017 21:54

Teď je to nastavené tak, že v drtivé většině nejsou přesně stanovené tresty za porušení jednotlivých předpisů (pár je jasně popsaných, třeba překročení časového limitu). A jedno z těchto vyloučení se týká i porušení předpisů v kontrolách, i když v případě Kopáčka nebylo aplikováno (14.3.3. - nepředání jízdního výkazu v některé kontrole - Kopáček nepředal jízdní výkaz při (chybném) průjezdu ČK servis-out).

Každopádně, ve většině případů se podobné přestupky řeší rozhodnutím sportovních komisařů, kteří se to snaží řešit citem či precedentními případy z minulosti. Jak tak sleduju, i v MS s tím občas hodně zápasí.

Taky nikoho neomlouvám ani nenapadám. Sám nevím, jak bych v kůži sportovních komisařů rozhodoval. A jsem rád, že jsem o tom nemusel rozhodovat.
PLuto
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 23011
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod PLuto » pon 24.04.2017 22:01

Acom píše:Zajimave a podezrele je, ze se tyto veci deji posadkam ponejvic na rally Sumava.
Jsem laik a neznam rady jako ostatni. Ale v sobotu jsem si rikal proc je vjezd do ck pred preskupenim jinde nez v patek.
No a chvili na to jsem videl Tarabuse, jak spatne odbocil a jel do patecniho mista.

Jestli to neni taky o bordelarske organizaci poradatelu.

Jasne roadbook je dany a je to chyba ale nekdy mi prijde, ze jsou to spis takove hloupe nachytavky.


Tohle upřesním docela jasně. Dva různé vjezdy do servisu vznikly již vloni a to z jednoduchého důvodu - v minulosti se stávalo, že se potkávali první soudobí (přijíždějící do dlouhého přeskupení) potkávali s posledními historiky a byly z toho obrovské zmatky. Proto dva různé příjezdy do přeskupení (každý den jiné, ale v rámci dne se to dodržovalo).

Co se týká toho sobotního rána, tam je výjezdová ČK z UP a z tama se přejíždí do ČK servis-in, která je po celou dobu soutěže na stejném místě (stejně jako servis-out). I letos tam tri posádky chtěly z UP odbočit špatně, ale po zkušenostech s Kopáčkem jak vloni, tak i letos stojíme (my stykaři) u výjezdu z UP a vlastním tělem se snažíme zabránit, aby odbočili blbě ;) Přitom v itineráři je to zaznačené naprosto jasně.
PLuto
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 23011
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod Mates » pon 24.04.2017 23:21

Když se tak dívám na Šlehyho onboard z RZ1, tak je strašná škoda že v tom nesedí častěji...

phpBB [video]
https://www.facebook.com/pg/martinplesnikphotographer
Mates
S2000
 
Příspěvky: 3986
Registrován: stř 27.08.2008 07:18
Bydliště: Branky u Valašského Meziříčí

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod Mirek Fric » úte 25.04.2017 16:09

Nemůžu si pomoct, ale na onboardech mne S2000 dodnes baví daleko víc než R5: https://www.mediasport.cz/rally/ceske-rally/onboardy/10109.html
Mirek Fric
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 12720
Registrován: úte 01.01.2008 14:24

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod Červ » stř 26.04.2017 13:49

K věci tankovací zóny bych doplnil hlavně to, že ani jedna z posádek do tankovací zóny přímo nevjela, pokud bereme, že zóna byla vytyčena kužely a páskou. Pouze projeli těsně kolem tím, že odbočili na špatné křižovatce (o křižovatku dřív). Pro citlivé ohodnocení by bylo třeba vidět také itinerář. Obě posádky jely z části po jiné trase než by měly. Dle mne je trest však adekvátní, možná s přihlédnutím, že za neprojetý retardér je 30s by se dalo uvažovat i této hodnotě... Ale neznám přesný výklad řádů.

S Kopáčkem bych se to ani nepokoušel srovnat (i když mi ho tehdá bylo líto), tam dle mého došlo k mnohem závažnější chybě.
Červ
A/5
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 28.03.2010 13:25

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod Tomáš » stř 26.04.2017 23:27

Červe, pokud je to reakce na mne, tak:
a, nesrovnával jsem Kopáčkovo provinění s Kopeckého či Černého, porovnával jsem jejich provinění vůči vyneseným trestům. Což je zásadní rozdíl.
V jednom případě je za porušení článku 14.2 (Itinerář - dodržení trati) a 31.5 (Sled kontrol a směr jízdy) vyloučení, v druhém za porušení čl. 14.2 jen malý časový trest. Přitom dříve se porušení obou článků trestalo stejně vyloučením. Dnes ani pro jeden prohřešek trest jako takový stanoven není a je vše na libovůli SK. Tzn., že v případě prvním mohli SK udělit klidně přísný trest např. 5 či 10 min. penalizace (Kopáček by mohl závodit 2. den a třeba získat ještě nějaké body, i když by byl daleko mimo pódium), rozhodli se však pro ten nejpřísnější - vyloučení (opravdu by se takto tvrdě postupovalo i v případě st. č. 1 či 3?). V případě druhém cítím (a myslím, že nejen já), že odpovídající penalizace ke Kopáčkovu vyloučení je spíše v řádu minut než sekund.

b, z oficiálních dokumentů (např. www.pamk.cz/media/attachments/3.6_oznam ... le_c_3.pdf) vyplývá, že k vjezdu do tankovací zóny z jiného směru došlo. Pro klasifikaci přestupku to samozřejmě neznamená nic jiného než porušení článku 14.2, tedy ne 31.5, protože tankovací zóny nepatří mezi oblasti kontroly. Na druhou stranu je ale tato označena standardními znaky dle FIA ( www.autoklub.cz/dokument/12088-pr-i-zna ... ntrol.html), takže silně pochybuji, že by to tak v onom místě nebylo a vše bylo označeno jen kužely a páskou, jak píše Červ.


PLuto píše: .... Sám nevím, jak bych v kůži sportovních komisařů rozhodoval. A jsem rád, že jsem o tom nemusel rozhodovat.

To plně chápu, Petře. :-) V tomto případě se totiž od tebe očekává, ať se vlk nažere a současně koza zůstane celá ...
Tomáš
A/6
 
Příspěvky: 1577
Registrován: ned 12.07.2009 13:51

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod Mirek Fric » stř 26.04.2017 23:53

Nechci mluvit za Červa, ale je docela dobře možné, že v té tankovačce v té době osobně byl ;)
Mirek Fric
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 12720
Registrován: úte 01.01.2008 14:24

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod Tomáš » čtv 27.04.2017 00:04

To jsem si taky pomyslel, když jsem četl jeho příspěvek. Jako rozhodčí však musím vycházet z of. dokumentu od ředitele soutěže, a ne z osobního svědectví nějakého Červa (to poslední samozřejmě myšleno samozřejmě s nadsázkou, určitě ne ve zlém!) :-)
Tomáš
A/6
 
Příspěvky: 1577
Registrován: ned 12.07.2009 13:51

Re: Rallye Šumava Klatovy [MČR] + Historic Rallye Vltava [ME

Nový příspěvekod PLuto » čtv 27.04.2017 00:13

Tomáš píše:Červe, pokud je to reakce na mne, tak:
a, nesrovnával jsem Kopáčkovo provinění s Kopeckého či Černého, porovnával jsem jejich provinění vůči vyneseným trestům. Což je zásadní rozdíl.
V jednom případě je za porušení článku 14.2 (Itinerář - dodržení trati) a 31.5 (Sled kontrol a směr jízdy) vyloučení, v druhém za porušení čl. 14.2 jen malý časový trest. Přitom dříve se porušení obou článků trestalo stejně vyloučením. Dnes ani pro jeden prohřešek trest jako takový stanoven není a je vše na libovůli SK. Tzn., že v případě prvním mohli SK udělit klidně přísný trest např. 5 či 10 min. penalizace (Kopáček by mohl závodit 2. den a třeba získat ještě nějaké body, i když by byl daleko mimo pódium), rozhodli se však pro ten nejpřísnější - vyloučení (opravdu by se takto tvrdě postupovalo i v případě st. č. 1 či 3?). V případě druhém cítím (a myslím, že nejen já), že odpovídající penalizace ke Kopáčkovu vyloučení je spíše v řádu minut než sekund.

b, z oficiálních dokumentů (např. http://www.pamk.cz/media/attachments/3. ... le_c_3.pdf) vyplývá, že k vjezdu do tankovací zóny z jiného směru došlo. Pro klasifikaci přestupku to samozřejmě neznamená nic jiného než porušení článku 14.2, tedy ne 31.5, protože tankovací zóny nepatří mezi oblasti kontroly. Na druhou stranu je ale tato označena standardními znaky dle FIA ( http://www.autoklub.cz/dokument/12088-p ... ntrol.html), takže silně pochybuji, že by to tak v onom místě nebylo a vše bylo označeno jen kužely a páskou, jak píše Červ.


ad a) Nemáš pravdu. Kopáček porušil více předpisů, i když samotné vyloučení se dle rozhodnutí opíralo jen o tyto dva. Ale porušil např. i pravidlo 14.3.3, kde jiná možnost než vyloučení není.
ad b) Opět nemáš pravdu. Z rozhodnutí nevyplývá, že došlo k vjezdu do tankovací zóny z jiného směru. Ale je tam popsáno, že tam došlo k odchylce trati při vjezdu do tankovací zóny - nikde není explicitně řečeno, že do ní vjeli, ale je to možné i chápat tak, že k nedodržení trasy došlo na přijezdu k této zóně.

Na místě jsem nebyl, nevím, jak přesně to vypadalo. Nebyl jsem ani na zasedání sportovíních komisařů, ani jsem se o konkrétních detailech nebavil s posádkami, ředitelem či hlavním technickým komisařem. Takže vycházím jen z dostupných informací či kusých informací některých ostatních mechaniků.

Za mě osobně toto porušení předpisů rozhodně není na vyloučení a udělení časové penalizace bylo správné. Jediné, nad čím bych polemizoval, je výše této penalizace. Ale tady zase chápu, že se nedá zavděčit všem a ať by se rozhodlo jakkoliv, tak se vždy objeví určitá skupina lidí, kterým to vyhovovat nebude...
PLuto
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 23011
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

PředchozíDalší

Zpět na Sezona 2017

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků