
Jinak CV je ekvivalent PS užívaný v Itálii, Francii nebo Španělsku, víc je TADY
Petr Hejtmánek píše:Z čistě termodynamického (nebo fyzikálního) hlediska hodně závisí na otáčkách. Indikovaný výkon sa rovná práci jednoho cyklu lomeno čas, čím vyšší otáčky, tím menší čas jednoho cyklu. Ale samo, že to neznamená, že s rostůcíma otáčkama lineárně roste výkon, protože práca je přímo úměrná indikovanému tlaku. (důfám, že sem sa při tom vysvětlování nikde nesekl, jak sem psal nejsu motorář)
Jinak CV je ekvivalent PS užívaný v Itálii, Francii nebo Španělsku, víc je TADY
prace je rovna energii obsazene v palivu snizene ucinnosti motoru. pro spalovani nafty i benzinu je v podstate skoro stejny stechiometricky pomer
duvod proc ma nafta lepsi kroutici moment v nizsich otackach souvisi jednak s vyssim kompresnim pomerem ( ale nemusel by byt)
...ale i s vetsim plnicim tlakem ( to ovsem plati u seriovych aut)
tatrac píše:prace je rovna energii obsazene v palivu snizene ucinnosti motoru. pro spalovani nafty i benzinu je v podstate skoro stejny stechiometricky pomer
To je samozřejmě pravda, uznávám, moje úvaha byla úplně lichá a jediný správný přístup je přes energii, kterou můžeme získat z paliva (výhřevnost).. a ta je dost podobná pro benzin i naftu a jak si řekl tak i stech. poměr je podobnej takže i výhřevnost směsi se vzduchem na objem je dost podobná.. samozřejmě vše závisí na daném typu paliva (civilní x závodní atd..).. Pak samozřejmě určitou roli hrají parametry paliva jako výparné teplo atd.. ale to už se nechci pouštět na tenký led, jak sem řek, nejsu motorář![]()
Z toho celého jsem vlastně chtěl odpovědět na otázku, zda když použiju u dieselu a u benzinu stejný restriktor tak zda budou obě auta ekvivalentními soupeři (samozřejmě pokud budou obě auta maximálně vypiplaná).. Ale to je samozřejmě nesmysl to takto posuzovat.. z benzínu a nafty sice dostaneme podobné množství energie ale regule týkající se minimálních hmotností pohyblivých dílů v motoru musí být samozřejmě odlišné (jiný kompresní poměr).. a v tom je právě ten háček.. nehledě na to, že hmotnost dieselového motoru bude také vyšší, což ovlivní chování celého auta..duvod proc ma nafta lepsi kroutici moment v nizsich otackach souvisi jednak s vyssim kompresnim pomerem ( ale nemusel by byt)
jak si to myslel? Nafťák musí mít vždy větší kompresní poměr, často i dvojnásobně
nemusi...nafta je zapalovana podminkami ve valci...pokud dokazes dosahnout velmi vysokeho stlaceni na kompresoru, muzes snizit kompresni pomer motoru...samozrejme, ze ten bude dejme tomu porad o neco vyssi nez u benzinu, ale je to samozrejme tim, ze jsi omezen tim nakolik dokazes stlacit vzduch v kompresoru...
rekneme to asi takto...pokud budes mit dobry benzin, pak klidne dosahnes velkeho krouticiho momentu v nizkych otackach a to v podstate srovnatelneho s dieselovym motorem...duvod proc se nepouziva v seriovych autech je zivotnost... pokud vezmes stredni efektivni tlak, tak u dobreho dieselu jsi nekde kolem 30baru, u benzinu nekde kolem 25baru...u wrc i diky moznosti pouziti vysokoktanoveho benzinu, vstrikovani vody a mensi zivnotnosti dilu jsi nekde na 50...problem u benzinovych motoru je v podstate naprosto opacny od naftoveho a to v tom, ze ty musis lehce zapalnou smes uchranit pred tim, aby se zapalila sama jeste predtim, nez ty chces...u dieselu se smes zapaluje okamzite po vstriknuti...tudiz resis problem opacny......ale i s vetsim plnicim tlakem ( to ovsem plati u seriovych aut)
no ale diesely bez turba měly často také relativně velký točivý moment
A co se týče toho omezení plnícího tlaku.. když tak nad tím teď uvažuju, nestačilo by ještě o něco zmenšit restriktor namísto omezení plnícího tlaku? např 32 místo 33mm.. Nemělo by to podobný efekt?
okud dokazes dosahnout velmi vysokeho stlaceni na kompresoru, muzes snizit kompresni pomer motoru...samozrejme, ze ten bude dejme tomu porad o neco vyssi nez u benzinu, ale je to samozrejme tim, ze jsi omezen tim nakolik dokazes stlacit vzduch v kompresoru...
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků