HANS system

Re: HANS system

Nový příspěvekod Mirek Fric » čtv 08.04.2010 23:19

Trochu to tu oživím. Toto je příklad, jak to nemá být. A je to dokonce případ přední posádky z MS/IRC...

Obrázek

A toto stejné auto...

Obrázek

Samozřejmě jsou tam jiné sedačky, bude asi jiná pozice a může být i jinak široký HANS, nicméně v případě nahoře předepsaný úhel pro správnou funkci HANS mezi pásy dosáhnout nikdy nejde. A to je jen jedna z podmínek...
Mirek Fric
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 12720
Registrován: úte 01.01.2008 14:24

Re: HANS system

Nový příspěvekod Haryk » sob 10.04.2010 17:17

Vyshi, nejsem mistr statistiky, ale tady třeba ti pomůže výčet, který udělal MrCimbu. Není mezi nimi ještě jedna spolujezdkyně, která si to nepřála a osobně mám podezření i na Šaška s Viktorou z loňska (Šumava?).
Na můj vkus toho praská docela dost a je otázkou času, kdy bude hůř. Málokdo z těchto lidí na mě působí dojmem, že by se neuměl uvázat, jak se snažil naznačit Míreček.
http://www.ewrc.cz/ewrc/show.php?id=137 ... romin!#kom
Mr. Cimbu [10.4.2010 17:41:37]
Bezpečnost muší bejt, i kdyby měly obratle praskat!
Haryk
N/4
 
Příspěvky: 2725
Registrován: sob 05.01.2008 05:12

Re: HANS system

Nový příspěvekod Romcek » sob 10.04.2010 18:53

Osobně v této problematice souhlasím s Mirkem, ani neříkám že by se nemuměli uvázat, ale spíš to podceňují. :?
Uživatelský avatar
Romcek
A/5
 
Příspěvky: 392
Registrován: úte 12.02.2008 20:11
Bydliště: Kroměříž

Re: HANS system

Nový příspěvekod Haryk » ned 11.04.2010 00:36

Jakej je v tom rozdíl?
Bezpečnost muší bejt, i kdyby měly obratle praskat!
Haryk
N/4
 
Příspěvky: 2725
Registrován: sob 05.01.2008 05:12

Re: HANS system

Nový příspěvekod Romcek » ned 11.04.2010 11:46

Žádný jen jsem reagoval na to že na tebe nepůsobí tím že by se neuměli uvázat.
Uživatelský avatar
Romcek
A/5
 
Příspěvky: 392
Registrován: úte 12.02.2008 20:11
Bydliště: Kroměříž

Re: HANS system

Nový příspěvekod tatrac » stř 14.04.2010 00:35

Vesměs to vidím jako Mirek. U ochranných pomůcek pro páteř je důležitý každý detail. Možná to s tím až tak nesouvisí, ale kdysi jsem jezdíval na snowboardu a tam se vyskytoval podobný problém při nesprávném použití páteřáku. Docházelo ke zbytečným zraněním páteře jen proto, že byl páteřák delší než by měl být nebo neseděl, či byl nesprávně stažený a vyjížděl příliš nahoru. Docházelo pak ke zranění obratlů v oblasti krku.

Ta fotografie co sem dal Mirek dokazuje, že i špičkoví jezdci situaci podceňují takže si nedělám iluze o tom, jak to vypadá v nižších šampionátech. Rozhodně nechci dělat ze závodníků blbce kteří si neumí nasadit kus plastu za krk, ale problematika ochrany páteře je bohužel trochu komplikovanější. Vidím to takto. Při pronájmu nějaké feldy, kterou přiveze tým až na přejímky si jezdec stihne narychotvat tak možná posez ale zda pasuje HANS správně do sedačky či zda jsou pásy ukotveny na správném místě pro daný HANS apod. tak do takových detailů už se nechodí. Na druhou stranu nechci aby to vyznělo, že jsem nějakým velkým zastáncem HANS. Jen by mě zajímalo, jaká je situace v ostatních šampionátech napříč Evropou, jestli ještě někde dochází ke zranění v takové míře jako u nás. Pokud ano, vidím jako jediné řešení nechat rozhodnutí o použití HANS na jezdcích samotných.
Uživatelský avatar
tatrac
N/1
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 07.12.2009 17:19

Re: HANS system

Nový příspěvekod Haryk » stř 14.04.2010 04:03

Budu kousavej ;) : Ernst, Barvík, Volf, ani jeden z nich podle mě neseděl v pronajímané feldě. Pravda, Dakar moc nesleduju, ale myslím, že ani Zapletal s Ouředníčkem feldu nejedou. Nejblíž je mladej Kopáček, ale ten má svoje auto :lol:
Teď už vážněji, ani milyjón souhlasů s Mirkem nesmázne těch cca. sedm (myslím, že víc) prasklých obratlů v loňské a letošní sezoně. Postižení mi nepřijdou jako lidi, kteří by něco podceňovali. Něco je špatně a někdo se to snaží smáznout, aniž by hledal důvody, proč je to špatně. Tím, že zavedu dobrovolné používání HANS, obratle praskat nepřestanou! Buď je to OK, potom povinné používání pomůže, pokud to může škodit, je dobrovolnost hnusnej alibismus.

A na závěr, fakt si nemyslím, že by byl MrCimbu blbec a když něco napíše a řekne, stojí si za tím a ví, proč to dělá. Narozdíl od mnoha z nás.
Bezpečnost muší bejt, i kdyby měly obratle praskat!
Haryk
N/4
 
Příspěvky: 2725
Registrován: sob 05.01.2008 05:12

Re: HANS system

Nový příspěvekod tatrac » stř 14.04.2010 15:09

To s tou feldou jsem samozřejmě napsal nadneseně, takže mě až tak nechytej za slovo. I když jsem tuhle reakci čekal :)

Mr. Cimbu je sice přesvědčen, že HANS je zlo, ale to bohužel nestačí. To že praskají obratle je fakt, ale v MS se nic takového nestalo a to je taky fakt. Takže aby se mohl něčím ohánět tak by potřeboval udělat nějaký test a provést odborný posudek.. Argumentovat tím že dřív obratle nepraskaly a dnes praskají s výjimkou první ligy.. tak to bohužel nestačí. Uznávám, že je to velký odborník, ale v jeho článku jsem bohužel žádné relevantnější argumenty nenašel. Na druhou stranu mu docela fandím protože je potřeba zjistit v čem je zakopaný pes..
Uživatelský avatar
tatrac
N/1
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 07.12.2009 17:19

Re: HANS system

Nový příspěvekod vyshi » stř 14.04.2010 16:06

me by treba zajimal nazor nejakeho lekare, jak k tem zranenim dochazi (mysleno po fyziologicko-technicke strance), protoze porad rikate, ze to je u spodniho narazu, ale me to dvakrat jasne neni, protoze v pohybu nahoru HANSu brani jen pasy, a ty tam jsou tak jako tak.. a taky, proc se lamou obratle bederni a krizove, kdyz hans je na hrudniku a ramenou?
PROTON nebo SUBARU, stejně půjdu do baru!
Uživatelský avatar
vyshi
A/6
 
Příspěvky: 1834
Registrován: ned 20.07.2008 13:19
Bydliště: Valmez

Re: HANS system

Nový příspěvekod sloní kýta » stř 14.04.2010 18:11

Pro mnohé přeqapivě, pro mne samotného o to víc, zatím jsem se k hansu nevyjadřoval a opět přeqapivě ani nehodlám.
Nicméně napovědělo by, jaký je stav v okolních zemích, také tam přibylo úrazů páteře? (co Ty na to Pluto?)
Co na to říká třeba Seb I.veliký, nebo Kimi, (či někdo podobný) kteří mají zkušenost jak z okruhů tak s rallye?!
S Urbany na věčné časy a nikdy jinak!
sloní kýta
A/7
 
Příspěvky: 2171
Registrován: pát 17.10.2008 14:58
Bydliště: JZ Chřiby

PředchozíDalší

Zpět na Mistrovství ČR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků