Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Historic

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod PLuto » pon 28.08.2023 14:12

phpBB [video]
PLuto
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 23506
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod PLuto » pon 28.08.2023 16:26

phpBB [video]
PLuto
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 23506
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod PLuto » pon 28.08.2023 19:53

Konečně se mi podařilo sesbírat trochu sil a vrátit se do "normálního" života, tak bych se pokusil shrnout aspoň ve stručnosti Barumku z mého pohledu. Myslím si, že se letošní ročník skutečně vydařil - sešla se špičková sestava na startu, která po celou dobu předváděla parádní výkony, organizace plus mínus klapala bez problémů, nebyly žádné větší záseky a kromě Armstronga (a asi Ocelky) žádné větší havárie. Právě Armstrongovy druhé Kateřinice byly taky jedinou zkouškou, kterou neodjelo celé startovní pole - nebýt ale poškozené plynové přípojky, tak věřím, že se to ještě pro zbytek pole rozjede. Kupodivu nakonec fungovala i komunikace s FIA činovníky, ze které já jsem měl osobně největší strach. Sice změna způsobu jízdy bezpečnostních aut týden před závodem je podle mého názoru velká chyba, všichni zainteresovaní i diváci se s tím dokázali nějak poprat, že v tomto ohledu nebyly vážnější problémy. A co se týká sportovních komisařů, nebál bych se říct, že to byla nejlepší sestava na Barumce za hodně dlouhou dobu... Co se týká sportovní části, je velká škoda, že přední posádky letošního ME nepřijely do Zlína v nejlepším rozpoložení případně nepřijely vůbec. Z pravidelných účastníků ME bych na Barumce dával největší šance Bonatovi, ten však nepřijel. Kvůli financím chyběli i Campedelli či pro mě černý kůň Mabellini, který sice do Zlína dorazil, ale bez soutěžního vozu. Samostatnou kapitolou je neúčast Heikkily, který se zranil na testech týden před Barumkou. Ani z těch, co přijeli, nečišelo úplné sebevědomí. Průběžně druhý Martins Sesks dojel po dvou velkých ranách získat hlavně sebedůvěru, letošní sezóna se nedaří ani Llarenovi, který si neporozuměl s novou Fabií RS Rally2. S Evem by ve Zlíně měl šanci na slušný úspěch, ale už v Římě jsme se bavili, že na Barumku nebude mít budget. Nakonec dokázal nějaké peníze sehnat a zvolil i budgetovější variantu se starou Fabií R5 od Brynda Racingu, větší zázraky se od něj asi čekat nedaly. V dobrém rozpoložení nebyl ani Franceschi, s novou Fabií RS Rally2 se trápil už v Itálii a na testu mu shořela elektrika, takže dost reálně hrozilo, že vůbec neodstartuje. Nakonec se to na poslední chvíli podařilo zachránit... Příliš se nevydařil ani návrat Chrise Ingrama, jeho Polo zlobilo až moc - po penalizaci za výměnu převodovky pak vrcholem bylo poškozené servo a vyteklá kapalina všude kolem. V noci pak při závodě do vrchu v Americe zemřel otec jeho spolujezdce Alexe Kihuraniho. Pro mě asi největším zklamáním byl výkon McErleana, kterého jsem pasoval na černého koně s tím, že by mu tratě podobné těm irským mohly sedět. Je pravdou, že na irských tratích toho moc neodjel, když od začátku své kariéri jezdil spíš v Anglii, ale i vzhledem k jeho zkušenostem z MS jsem od něj čekal víc. Trochu rozpačitý jsem i z Haydena Paddona. Jezdec je to par excellance, ale podle mě se až moc nechal zastrašit informacemi od jiných světových jezdců ohledně náročnosti Barumky a už sem přijížděl nechci říct s poraženeckou náladou, ale prostě od začátku to nebyl ten Hayden, jako na předchozích závodech. Všude sebejistý, plně koncentrovaný udělat maximum pro výsledek. Tady mi od začátku přišlo, že vůbec nechce pomýšlet na boj o vítězství, ale jen projet trať a získat potřebné body. Nejen v mých očích si však vylepšil obraz tím, že na Žlutavě vlastnoručně opravil poškozené auto, což by málokdo (nejen) ze špičky dokázal. Trošku zklamaný jsem i u Filipa Mareše, jeho jsem osobně považoval za největšího favorita, vzhledem k jeho fazóně z přechozích závodů. No a tím se pomalu přesouvám k největším kladům a překvapením. Pro mě asi největší překvapení je, že všechny posádky z české špičky dokázaly při té palbě dojet až do cíle a vyjma Erikova defektu i bez nějakých výraznějších problémů. Velmi pěkně jel až do své havárie Armstrong, pěkné souboje předváděli i junioři (kde se tentokrát nechytal Maior, nejspíš poznamenaný havárií na pre-event testu) i po roce navrátivší Tarabus. Po dlouhé době jel pěkně i Mads Ostberg a bylo na něm vidět nadšení ze závodění, bohužel opět zklamala technika. Velmi kvalitní výkon opět podal Simon Wagner a výrazně ho nerozhodila ani civilní nehoda na pre-event testu. Každopádně největším překvapením pro mě i pro řadu lidí (a jsem si jistý, že i včetjně jeho samotného) byl Miklós Csomós. To, že dokáže zajíždět rychlé časy, se vědělo už dlouho. Ale že to dokáže ustát až do konce, tomu nevěřil nikdo. I sami závodníci, když si vybral druhou startovní pozici, tak se s ním hned špičkovali, že se na jedné zkoušce nesvezou :-) Na závěr bych ještě zmínil výkon Václava Pecha, který předvedl opravdu parádní výkon, když dokázal porazit celou evropskou špičku. Byť na výkonnějším voze a za trochu jiných podmínek (pozdější start měl výhody i nevýhody - více vytahaná trať, ale zase třeba sušší povrch, navíc neměl limit pneumatik apod), pořád stojí jeho výkon za uznání (ty sestřelené anticuty už samozřejmě míň).

Každopádně, Barumku máme úspěšně za sebou. Nyní se řeší způsobené škody ať už soutěžícími, tak bohužel i diváky a pomalu se můžeme začít připravovat na další ročník.

(P.S. text je brainstorming, ani nemám sílu to po sobě přečíst)
PLuto
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 23506
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod Mates » úte 29.08.2023 08:17

Za mě upřímně nejhezčí/nejlepší Barumka, na které jsem kdy byl (alespoň co si pamatuji), jak co do výběru míst, tak co do průjezdů a dalších věcí. Opravdu jsem si ji moc užil a vracel se domů nadšený. Takže obrovský dík pořadatelskému týmu a všem lidem okolo. Se vším výše zmíněným od PLuta se ztotožňuji, až na to, že nám jaksi lehce zapomněl na Kopejdu ;) Ruku na srdce, všichni víme, jaký pilot Honza je. Co v životě dokázal. Jak se dokáže každoročně připravit na vrchol sezóny. A co za volantem dovede. Ale kdo z nás čekal, že tu letošní Barumku (ať nejsem zas napadnut při slovíčkaření, tzn. v rámci ERC) opět ovládne :?: Ano, Csómos byl celou soutěž velmi blízko, Cais dělal defekt (může být hodně rád, že to skončilo jen u toho), ale Kopejda opět dokázal na Barumce pozvednout svůj výkon/jeho laťku o další úroveň, vybičovat se k neskutečným průjezdům a po zásluze zvítězil. A až na drobný výlet na Kateřinicích a lehkou krizi v prvním průjezdu opět bez jediné chyby. To je tolik let po sobě opravdu naprosto obdivuhodné. Může mít najeto kolik chce, odtestováno kolik chce, ale i jezdci v MS při maximálním tempu a nesmyslných km bourají. A dělají chyby. Za mě velký klobouk dolů, protože po zatím ne úplně povedené sezóně a obzvlášť druhém místě na Bohemce se Honzovi příliš nevěřilo, navíc si v klidu mohl dojet pro domácí titul, on ale dokázal svou masterclass.

No a Armstrong je samostatná kapitola. To doteď nechápu, některé jeho průjezdy byly tak strašně na hraně/za hranou, že opravdu přemýšlím, jestli ten člověk má mozek. A ta ztráta v s/km na uskočeného Caise s Kopeckým na prvním Trojáku :?: To si snad dělá pr...Jako jet 1s/km s Rally3 za nejlepšími R5/Rally2, to jsem v životě neviděl. Obzvlášť na takhle specifických RZ proti domácím, kteří mají tak strašně najeto od někoho, kdo tu jel poprvé. Závodit na Trojáku s Marešem, nadělit tam Tempestinimu se Sesksem, Taxisovi, Vlčkovi či Jiráskovi takovou dardu :!: To je prostě nesmysl. Od Jona bych chtěl vidět onboardy, protože ty časy byly neskutečné. Taky to tak dopadlo, ale i tak velký klobouk dolů.

A dvoukolky :?: Ono papírově tam celý rok vlastně není nějaké výraznější jméno, které by vyčnívalo (možná Ola Nore je všude po Evropě známý - doteď nebyl nikde uvedený důvod jeho neúčasti), ale ti kluci jedou strašnou palbu, viz.srovnání třeba s Mirou Tarabusem. Jako Timo Schulz byl naprosto skvělý :!: Zeiringer po loňském propadáku úplně jiný pilot. Daprá po loňské ráně možná malinko opatrnější, přesto na oko skvělý. Max McRae? Obrovské překvapení! Od prvních metrů dělal čest svému příjmení. S tím, kolik toho má odjeto na asfaltu a jak se letos prezentoval během sezóny opravdu skvělý výkon, škoda jen, že nebyl korunován dojezdem na cílovou rampu, ale říkal si o to dýl. Stejně jako Johansson. Ten s Fiestou zanechal opravdu silný dojem. Obzvlášť když si člověk uvědomí, že tomu klukovi bylo nedávno teprve 18 :!: Hezky se rozjížděl i Škulj, škoda, že to nevydržela technika.

Je třeba pochválit Pecha i Csomóse. U Pecha i velký obdiv mechanikům, že Ford v takovém vedru a s takovou porcí km vydržel. Wagner se nenechal rozhodit a předvedl parádní výkon. Určitě nezapomínat na Adama Březíka, za mě životní závod a velká pochvala :!: Největší zklamání za mě rozhodně Filip Mareš. A asi i ten McErlean a z dvoukolek určitě Peter Surovič, od kterého jsem čekal víc, než že se bude tahat s Čížem. Maior po té ráně na testu mohl být rád, že jede, na jeho výkonu to bylo dost znát. Ostatně rána to byla fakt velká. Hezky jel na oko i Tomáš Enge a bylo strašně vidět, jak si to i s Luckou oba dva užívají. Asi bych poukázal i na výkon Radka Jatela, který vzhledem k odjetým kilometrům a boudě na shaku především v neděli předvedl velmi slušný výkon, kdy v rámci mistráku třeba hned na prvním Semetíně dokázal dost výrazně zajet i nejlepší čas ve třídě.

Paddon byl "vystresovaný" už před startem a bylo jasné, jak to pojme, přesto hned na shaku velmi slušná krize, která ho na chvíli umravnila. Ostberg jel skvěle a strašně mě mrzelo, když odstoupil, protože se dalo čekat, že ve druhých průjezdech bude naší špičce stíhat ještě víc. Jsem moc rád, že startoval v neděli a RZ se mu líbily. Úplně jiný než ten poraženecký Mads co obvykle, asi se mu tu fakt líbilo. Obrovská škoda Lukyanuka, jel opět velmi velmi dobře. Na oko jel celý závod moc hezky i Taxis, škoda jeho odstoupení. U Ingrama mě to strašně mrzelo, protože to Polo je prostě neokoukatelné...a i ta kvalda ukázala, že by to mohlo být dobré. Martin Vlček - dejavu? Opět poslední RZ, opět nikdo před ním, nikdo za ním. Škoda. Filip Ocelka a jeho další rána. No, letošní sezóna je hodně nepovedená a docela mě to mrzí. Uvidíme co na Vyškově ukáže s 208. A na závěr bych si nechal Filipa Kubu - ten pan hokejista umí řídit a nejede vůbec špatně :!: Na oko velmi slušné průjezdy.

Ještě jednou díky všem za skvělý ročník ;)

Pro připomenutí video soudobých vozů zde, historici budou následovat:

phpBB [video]
https://www.facebook.com/pg/martinplesnikphotographer
Mates
S2000
 
Příspěvky: 4023
Registrován: stř 27.08.2008 07:18
Bydliště: Branky u Valašského Meziříčí

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod Gurun » úte 29.08.2023 09:05

Já se musím taky k pochvale letošního ročníku přidat. Pro mne osobně bylo největší překvapení v tom počasí, při tom monožství lidí, za dva dny nevidět nikoho opilého, tak to nepatuji. Jinak co byl majstrštyk Kateřinice. Něco takového se podařit každý rok, tak to by bylo něco.
Po zkušenosti s placením vstupného na rz Halenkovice bych doporučoval pořadateli mystery shopping. Kluk velmi slušný, zastavil nás, že pokud nemáme permanentku musíme zaplatit jednorázový vstup. Ok, není problém. Platím 500 Kč kluk opět velmi slušně poděkuje, popřeje příjemnou zábavu a odchází, má hotovo. Já na něj a vstupenky nedostanu? On, tak jo a jde mi je utrhnout...
Gurun
A/5
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05.11.2008 11:10
Bydliště: Modrá

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod Mates » úte 29.08.2023 12:04

Slibovaná Star Rally:

phpBB [video]
https://www.facebook.com/pg/martinplesnikphotographer
Mates
S2000
 
Příspěvky: 4023
Registrován: stř 27.08.2008 07:18
Bydliště: Branky u Valašského Meziříčí

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod atomrally2 » úte 29.08.2023 14:07

phpBB [video]
atomrally2
N/1
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř 09.10.2019 18:03

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod PLuto » úte 29.08.2023 16:17

Onboard Jona Armstronga z RZ 4 Troják, na které se svoují Fiestou Rally3 dokázal zajet šestnáctý čas absolutně se ztrátou 1 vteřiny na kilometr na nejrychlejšího, když byl jen o tři vteřiny pomalejší než Filip Mareš a porazil jezdce jako Tempestini či Sesks.

phpBB [video]
PLuto
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 23506
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod PLuto » úte 29.08.2023 23:58

phpBB [video]
PLuto
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 23506
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

Re: Barum Czech Rally Zlín [FIA ERC, MČR] + Star Rally Histo

Nový příspěvekod PLuto » stř 30.08.2023 00:16

phpBB [video]
PLuto
www.AutoSport.CZ
www.AutoSport.CZ
 
Příspěvky: 23506
Registrován: úte 01.01.2008 00:00
Bydliště: Zlín

PředchozíDalší

Zpět na Sezona 2023

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků